Recenze na Mouse Jiggler MJ-3

Mouse Jiggler MJ3 je drobné zařízení, za kterým stojí firma CRU Inc. Zvenku vypadá jako malinký flash disk nebo USB přijímač bezdrátové myši. A právě jako myš se Mouse Jiggler i tváří – pohybuje kurzorem automaticky, aniž by uživatel musel fyzicky pohybovat s myší. Tím například brání počítači přejít do režimu spánku, což může usnadnit prezentování, hraní her apod. Pracovní počítače mají obvykle nastavenou dobu usnutí monitoru kvůli bezpečnosti například na veřejných místech, ovšem pokud je počítač na bezpečném místě a vy musíte odejít, tak Mouse Jiggler by se měl postarat o to, aby vám počítač neusínal každých několik sekund.

Po zapojení Mouse Jiggleru do počítače se na oko nestane nic. Na obrazovce nevyběhne žádná hláška, nic nepotřebujete potvrzovat a pro začátek ani instalovat. Ovšem pokud chvíli počkáte a zaměříte se na kurzor, uvidíte, že se občas nepatrně pohne. A v tom spočívá ono kouzlo: počítač si myslí, že myší hýbete vy, tudíž jste aktivní a neusne ani nespustí spořič obrazovky. Mouse Jiggler funguje jako Human Interface Design zařízení, takže nevyžaduje instalaci ovladačů a počítač považuje Mouse Jiggler za myš nebo klávesnici, takže za zařízení, se kterými operuje člověk. Pokud byste tedy chtěli Jiggler používat jen pro tyto účely a stačily by vám jeho drobné pohyby kurzorem, je toto všechno, co musíte udělat: zapojit ho do USB-A portu a nechat ho dělat svou práci.

Možnosti Mouse Jiggleru MJ-3 jsou však širší. Ze stránek CRU si lze stáhnout jednoduchý software, kterým můžete toto zařízení programovat. Aplikace vám umožňuje napsat scripty, které budou definovat, jak se Jiggler bude chovat. Můžete simulovat pohyby myší, klikání na tlačítka myši, mačkání různých kláves, nastavit časové rozestupy mezi jednotlivými úkony a máte k dispozici také scripty pro LED, která se na Jiggleru nachází. Níže jsou screenshoty, jak vypadá uživatelské rozhraní:

Výstřižek2výstřižek3

Po spuštění scriptu, který v softwaru byl již předvytvořený, kurzor začal zdánlivě chaoticky a velmi rychle jezdit po obrazovce. Při tvorbě vlastního scriptu máte ale na výběr celou řadu akcí, které by kurzor měl vykonávat. První v seznamu je pohyb: můžete si navolit vertikální a horizontální pohyby plus časové rozmezí. Další je kliknutí myši, máte na výběr z kliknutí levým či pravým tlačítkem a opět časový rozestup, jako u všech akcí. Poté můžete simulovat klávesnici, tzn. Jiggler za vás může „mačkat“ klávesy, nebo i klávesové zkratky, například vám může ukázat IP adresu v příkazovém řádku skrze klávesová zkratky (viz screenshot níže).

Výstřižek1

 Ve výběru jsou i nastavení LED. Můžete měnit mezi červenou, žlutou a zelenou barvou. Můžete nastavovat přepínání, problikávání nebo jenom to, že je LED zapnutá. Také může LED vykonávat úkony po každé události nebo může být ovládána manuálně přes script. LED může fungovat například jako kontrola úkonů: například na začátku může svítit červená, v procesu žlutá a na konci se rozsvítí zelená. Script musíte nahrát do zařízení, aby začal fungovat. Po napsání scriptu a nahrání do zařízení stačí Mouse Jiggler vložit do libovolného počítače a nahrané akce se spustí. Aplikace na psaní scriptů není na jiných zařízeních vyžadována, stačí pouze připojit Jiggler s nahraným scriptem.

Mouse Jiggler se se scripty stává nejenom emulátorem myši, ale rovněž může poměrně obstojně zastupovat vaši činnost na počítači. Je tak velice užitečným pomocníkem především pro lidi, kteří potřebují odcházet od počítače, ale zároveň by na něm měli zůstat aktivní, aby správně fungovaly různé programy, stahování apod. Jiggler je uživatelsky velice přívětivý a nabízí jak zcela základní automatizované úkony, tak i poměrně komplexní série akcí, které, se správným naprogramováním, mohou běžet zcela samovolně.